מה ההבדל בין תביעת רכוש בבית או בעסק

נזקים שלא באשמתכם עלולים להיגרם לרכושכם מסיבות רבות. הם יכולים להיווצר בגלל אסונות טבע או כתוצאה מפגיעה ביטחונית אך ברוב המקרים הם מקושרים למעורבותו של צד שלישי. בכדי שתדעו כיצד להתנהל במצב של פגיעה ברכוש, חשוב להבין מהן סוגי תביעות הרכוש השונות ומה כדאי לעשות לאחר פגיעה הנובעת מרשלנות בבית או בעסק.

 

מהן תביעות רכוש?

כאשר נגרם נזק לבית או לעסק שלכם אותם נזקים נכנסים תחת ההגדרה של “נזקי רכוש” ובמרבית המקרים אותם נזקים נגרמים מרשלנות או אשמה של צד שלישי. נזקי רכוש יכולים להיווצר ממספר סיבות נפוצות, הראשונה בהן היא הצפה או שיטפון, במצב זה האשמה בדרך כלל היא של צד שלישי מכיוון שגם בבית העסק וגם בדירה בבניין האחריות לתשתיות מים תקינות היא של הרשות המקומית.

נזקים נפוצים אחרים נגרמים מהתפרצותן של שריפות, אך ברוב המקרים השריפה אינה פורצת מעצמה ויש צורך בהוכחה שהדלקה אכן התחילה בגלל גורם שלישי או רשלנות.

נזקים שאינם נכללים בדרך כלל בנזקי רשלנות הם נזקים הנגרמים מפריצה וגניבה, נזקים אלו בדרך כלל נכללים תחת אחריות חברת הביטוח, אך חברות הביטוח במקרים רבים מפצות את לקוחותיהם בסכומים נמוכים משווי הפיצוי האמיתי. נזקי רכוש יכולים להיווצר בשל עבודות קבלניות המתרחשות בנכס או בנכס סמוך אליו, במקרה הזה הקבלן אמור להיות מבוטח מפני נזקים שעלולים להיגרם באשמתו.

 

למי פונים לפיצויים בתביעות רכוש בבית ובעסק?

בין אם מדובר בבית או בעסק שלכם ההתמודדות עם נזקי רכוש היא דומה והאחריות לנזקים בדרך כלל ברורה ותלויה בסוג הנזק והביטוח שלכם. במידה ואין אשם ברור המאבק לפיצויים יתרחש בדרך כלל מול חברת הביטוח המבטחת אתכם בעוד כאשר יש אשם ברור שהוא אינו אתם או שהנזק נעשה כתוצאה מרשלנות של גורם נוסף התביעה בדרך כלל תתבצע מול אותו הגורם ולא דרך חברת הביטוח שלכם. אין זה אומר שאי אפשר לפנות לחברת הביטוח, אך זוהי זכות התלויה בסוג הביטוח שלכם ולא חובה מכיוון שהאחראי לפיצויים לפי החוק הוא האחראי לנזק.

 

מה עושים?

חברות הביטוח מקשות ברוב המקרים על קבלת פיצויים הולמים, והמאבק המשפטי מול צד שלישי עלול להיות מסובך כאשר הוא אינו מוכן לקבל את האחריות על גרימת הנזק. בכדי להקל על עצמכם חשוב לפעול לפי השלבים הבאים, ראשית, פנו כמה שיותר מהר לחברת הביטוח לאחר שנגרם נזק בכדי להימנע מתקופת התיישנות. שנית, במידה והנזק הוא משמעותי היעזרו בשמאי בכדי להעריך את שווי הנזק – פעולה זו תסייע לכם לדרוש את הפיצויים המתאימים ולהימנע מקבלת פיצויים נמוכים מידי. לסיום, רצוי מאוד להיעזר בייעוץ משפטי בכדי לגשת לתביעת הרכוש בדרך הנכונה והחכמה ביותר ובמקרה הצורך גם להשתמש בייצוג משפטי בבית המשפט, עורכי דין רבים עוסקים בתחום תביעות הרכוש כמו למשל אושיק אליהו משרד עורכי דין, והיעזרות בהם תשפיע לחיוב על תוצאות המשפט.

עריכת דין