האם תעודות ביטוח מצריכות אישור אפוסטיל?

תהליכים בין לאומיים מעלים לא פעם צורך להציג תעודות, מסמכים ואישורים של מדינה אחת במדינה אחרת. תעודות ביטוח הן לעתים קרובות חלק מהמסמכים הללו, בעיקר פוליסות ביטוח בריאות, ביטוח כבודה או ביטוח נסיעות אחר, שבאופן טבעי משמשים למעבר בין מדינות. אבל האם תעודות ביטוח מצריכות אישור אפוסטיל לאימות תקפותן?

 

אישור מסמכים במדינה זרה

בכל מקרה בו יש צורך בשימוש במסמך רשמי או בתעודה שהונפקו במדינה אחת לתהליך שמתרחש במדינה אחרת, נדרש תהליך של התאמות שכולל תרגום לשפת מדינת היעד, וכן אימות ותיקוף של המסמך. כדי לקצר תהליכים קודמים ומסורבלים של אימות מסמכים, נקבע האפוסטיל ככלי משפטי, שניתן לשימוש בכל המדינות שחתמו על האמנה הבין לאומית של האג. ישראל משתמשת באפוסטיל של משרד החוץ או של משרד המשפטים, כך שעבור חותמת אפוסטיל בחיפה למשל תצטרכו לפעול על פי הצעדים שיפורטו בהמשך.

אישור מסמכים

 

מתי תעודות ביטוח זקוקות לחותמת אפוסטיל?

כאשר יש לכם צורך להשתמש בתעודת ביטוח ישראלית, על מנת לקבל כיסוי ביטוחי במהלך ביקור במדינה זרה, לטובת הגשת ביטוח או לצרכי הגירה שונים – יתכן מאוד שתצטרכו אישור אפוסטיל כדי לאמת את תוקפה. חשוב לברר ולוודא מראש מהן הדרישות הספציפיות של הגוף המבקש – ישנן מדינות שאינן חתומות על האמנה ואינן משתמשות באפוסטיל אלא בשיטות אימות אחרות. אם המסמך נדרש עבור רשות רשמית במדינה זרה שמשתמשת באפוסטיל, יש סיכוי רב שתזדקקו לאישור כזה.

 

תהליך קבלת אישור אפוסטיל לתעודת ביטוח

תהליך אישור ואימות תעודת ביטוח באפוסטיל דורש מקור של תעודת הביטוח, חתומה באופן חוקי ולעתים גם תרגום נוטריוני או אישור נוטריוני שלה. לאחר מכן תידרשו למלא טפסי בקשה, לשלם אגרה ולהגיש את המסמכים לאישור אפוסטיל של משרד החוץ באופן אישי, על ידי שליח או באמצעות הדואר. חותמת האפוסטיל על המסמך או בדף נלווה לו, תישלח אליכם וכעת תהיה התעודה מאושרת מבחינת תוקפה ואמיתותה לצורך הכרה בינלאומית.

קבלת אישור אפוסטיל

 

בדיקת דרישות והכנת חלופות מראש

חשוב לבדוק מראש האם יש צורך בחתימת אימות אפוסטיל עבור תעודת הביטוח, בדיקה של תנאי המדינה ובדיקה מול הארגון אליו מתעדים להגיש את התעודה. ישנם מקרים שבהם יידרש תרגום נוטריוני של התעודה ולאחר מכן אישור אפוסטיל עבור התרגום הנוטריוני. בררו גם האם יש דרישות נוספות לגבי מסמכים, תעודות, תרגומם ואימותם.

 

עובדות חשובות על אפוסטיל

  • אפוסטיל אינו מאמת את התוכן של תעודת הביטוח אלא את אמיתות החתימה או החותמת של המסמך, או במקרים של תרגום או אישור נוטריוני, הוא מאמת את חתימת הנוטריון.
  • במדינות רבות שחתומות על האמנה הבינלאומית משנת 1961 אפוסטיל הוא תהליך האימות היחיד שנדרש.

 

לסיכום

אפוסטיל הוא תהליך שמאפשר הכרה הדדית בין מדינות, על ידי אישור בין לאומי של מסמכים רשמיים לשימוש במדינה זרה. חשוב לבדוק מראש את הדרישות של המדינה המקבלת מבחינת אישורים של מסמכים רשמיים, כדי לאשר את המסמך בשלבי התהליך השונים.

בדיקת דרישות