המכון הרפואי לבטיחות בדרכים זהו גוף ציבורי שמשמש מעין סמכות משפטית מתוקף הגדרתו כמוסמך להמליץ למשרד הרישוי על אי כשירות של אדם מסוים, וזאת לאחר שאותו אדם עבר מספר בדיקות כגון מבחנים בכתב, בדיקות נפשיות, רפואיות ופיזיולוגיות באחת מהוועדות של המכון.

בלא מעט מהמקרים, נהגים מעדיפים להימנע מהגעה אל המכון מסיבות שונות. בשורות הבאות נציין עבורכם את כל הפרטים שחשוב שתדעו בנוגע למכון הרפואי לבטיחות בדרכים ונציין בפניכם האם ניתן לבטל זימון שנשלח אליכם מהמכון.

 

רקע אודות המוזמנים לבדיקת כשירות במכון הרפואי

אם קיבלתם זימון מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים, סביר להניח שאתם עונים אל אחד מהקריטריונים הבאים:

  1. אתם מעוניינים להוציא רישיון עבור רכב משא או רכב ציבורי
  2. הוגדרתם כנכים על ידי המוסד לביטוח לאומי או על ידי משרד הביטחון
  3. אתם סובלים מבעיות רפואיות שעשויות להשפיע על היכולת שלכם לנהוג
  4. עברתם עבירות תנועה מרובות או חמורות
  5. סיימתם לאחרונה תקופה ארוכה של שלילת רישיון
  6. הייתם מעורבים בתאונות דרכים
  7. הורשעתם בבית המשפט בגין שימוש בסמים או באלכוהול בעת הנהיגה

 

האם ניתן לבטל את הזימון שהתקבל מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

אם אתם עומדים באחד מהקריטריונים שצוינו קודם לכם וקיבלתם לאחרונה מעטפה בדואר שחתום עליה המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, סביר להניח שבתוכן המעטפה תמצאו זימון למכון שמציין את התאריך שבו עליכם להתייצב ואת השעה המדויקת. התשובה לשאלה זו מתחלקת ל-2 אפשרויות:

 

  1. במקרים שבהם הסיבה לזימון היא דיווח של רופא.

במקרים אלו לא ניתן יהיה לבטל את הזימון לבדיקה (להבדיל ממקרים שבהם יש צורך בדחייה קצרה)

 

  1. במקרים שבהם הסיבה לזימון היא יוזמה אישית של הנהג.

במקרים שבהם הנהג יוזם את הבדיקה (למשל במצבים שבהם נהג מגיש בקשה לעלות לדרגת רכב ציבורי), ניתן להתחרט ולוותר על הבקשה. כך שבסופו של דבר, ניתן לבטל את הזימון.

 

מה לעשות במקרים שבהם רוצים לנסות ולבטל את הזימון בכל זאת?

אם אתם לא יזמתם את ההזמנה לבדיקה ואתם רוצים בכל זאת לבטל את הזימון, אתם יכולים להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בתחום ולשמוע את דעתו. ייתכן שעורך הדין יוכל לסייע לכם בכל ההליך אל מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ויאפשר לכם להגיע אל הזימון רגועים יותר.

חשוב שתדעו כי משרד הרישוי מקבל את החלטת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים כהמלצה בלבד והוא אינו מחויב לפעול לפיה. אם בחרתם להתייצב לזימון ונפגעת מסיבה כלשהי מההחלטה של המכון, אתם יכולים להיעזר בעורך הדין שיסייע לכם להגיש ערעור תוך 30 יום מהיום שבו קיבלתם את ההודעה ממשרד הרישוי.

חשוב שתציינו את הסיבה להגשת הערער, הנימוקים וצרפו חוות דעת רפואית עם כל המסמכים הרלוונטיים. בעת פנייה לעורך דין, תוכלו לקבל את ההנחיות הללו במלואן.

האם ניתן לבטל זימון מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *